Pokročilé asistenčné systémy vodiča (PAS, ADAS)

Viete, či ich máte v aute?

Vozidlá dnes, už nie sú len o rýchlom presune z miesta na miesto. Majú množstvo inteligentných systémov, vďaka ktorým sa cestovanie stáva pohodlným a bezpečnejším. Málokto z vodičov vie o všetkých systémoch, ktoré v aute napomáhajú k bezpečnejšej jazde. Automobilky sa predbiehajú v tom, ktorá ponúkne auto s najbezpečnejšími asistenčnými systémami (PAS,ADAS). Donedávna boli súčasťou iba luxusných vozidiel, dnes sa začínajú objavovať aj vo vozidlách nižších tried.

Asistenčné systémy v minulosti pracovali „potichu“. Sem – tam sa zobrazila na displeji kontrola, že sa odohráva niečo na pozadí. V súčasnosti vedia Pokročilé asistenčné systémy (PAS) upútať pozornosť vodiča akusticky i vizuálne. V krajnom prípade, pre vašu bezpečnosť, zasiahnu do riadenia auta – ak vodič na výstrahu včas nereaguje. Systémy ako MBS, TSA, ACC, LED Metrix, LKA a ďalšie sa stávajú akýmsi štandardom bezpečnej a pohodlnej jazdy. Že vám tieto skratky nič nehovoria? Pozrime sa na PAS podrobnejšie…

❝ Vždy som vedela, že naše auto má nejaké „zlepšováky jazdy“. Ich praktické využitie som počas jazdy však nikdy nevnímala. Zdalo sa mi, že to je iba dobrý marketingový ťah: Čím viac skratiek, tým bezpečnejšie auto! Jedného dňa, počas jazdy autom, som na mokrej ceste dostala šmyk. Moje auto, samé od seba, urobilo rýchlu myšičku a ihneď sa dostalo do bezpečnej polohy. Jediné čo som si stihla všimnúť, bola červená kontrolka autíčka vo šmyku na palubnom počítači. Aj keď som nevedela, čo to bolo, ďakujem tej kontrolke doteraz! Až neskôr som zistila, že to sa „iba“ zapol ESP systém – Elektronický stabilizačný program. ❞


Multikolízny brzdový systém

MBS / Multikolízna brzda po kolízií zabráni ďalšiemu nárazu a stabilizuje vozidlo. Po prvotnom náraze je z hľadiska bezpečnosti najdôležitejšie vyhnúť sa šmyku, udržať vozidlo na ceste a zabrániť kolízií s okoloidúcimi vozidlami.
Signalizácia nárazu airbagov, ihneď po náraze, vydá povel riadiacej jednotke bŕzd pre automatické brzdenie. Využíva sa tu súhra viacerých systémov ako ABS, EPS a ďalších. V dnešnej dobe už veľa nových vozidiel strednej triedy využíva niektorý z týchto systémov. Multikolízne systémy vo vozidlách vyšších tried, dokážu kompletne zabrzdiť a nenaraziť do ostatných vozidiel. Znižuje sa tak riziko viacnásobných kolízií. Tento systém môže v najkritickejšej chvíli zachrániť život nielen vám, ale aj vodičom okolo.

Využíva systémy:
Snímače nárazu pre airbagy
Protiblokovací systém (ABS)
Elektornický stabilizačný program (ESP)

V Autoklinike Bosch Car Service máme skúsenosti so všetkými multikolíznymi systémami vozidiel.

Multikolízny brzdový systém nastavujeme pomocou zariadenia:
Diagnostika Mega Macs od Hella Gutman


Systém rozpoznávania dopravných značiek

Prediktívny asistent efektívnej jazdy / Asistent sledovania dopravných značiek (TSA) využíva zabudovanú kameru. Systém dokáže vodiča upozorniť na prekročenie rýchlosti, napríklad zvukovým signálom.
Kamera nepretržite pozoruje okolie a rozpoznáva dopravné značenie na ceste. Informáciu o značení prenesie na informačný displej, kde značka zostáva zobrazená po celý čas platnosti. Tento systém zvyšuje bezpečnosť a šetrí aj vašu peňaženku. Pokutám za rýchlosť sa vyhnete, pretože systém vás včas upozorní na dopravné značenie.

Využíva systémy:

Kamera na vozidle

V Autoklinike Bosch Car Service, vám vieme profesionálne nastaviť Systém rozpoznávania dopravných značiek.

Systém rozpoznávania dopravných značiek kalibrujeme pomocou zariadenia:
CSC Tool od Hella Gutmann


Adaptívny tempomat

ACC / Distančný radar (DR) pracuje na podobnom princípe ako klasický tempomat, no okrem udržiavania nastavenej rýchlosti, dokáže automaticky dodržiavať bezpečnú vzdialenosť od vozidla idúceho pred vami.
Využíva údaje z radarových senzorov a z kamery, ktorá sleduje cestu pred vozidlom. Keď radar zaregistruje pomalšie idúce vozidlo, systém automaticky zníži rýchlosť a udržiava zvolený odstup. Niektoré ACC ponúkajú aj možnosť výberu z viacerých úrovní odstupu. Ak už pred vozidlom žiadne iné nie je, ACC plynule zrýchli na pôvodne nastavenú rýchlosť. Ak systém vyhodnotí, že sa prekážka približuje príliš rýchlo a môže dôjsť ku kolízii vozidiel, systém vodiča zvukovo upozorní, pripraví brzdový systém na intenzívne brzdenie a sám začne znižovať rýchlosť. Výhodou ACC je, že reaguje skôr, ako by si mohol vodič všimnúť prekážku, a tým zabráni prípadnej kolízií.

Využíva systémy:
Radar na vozidle
Kamera na vozidle (ak je súčasťou)

S nastavním adaptívneho tempomatu sa môžete spoľahnúť na Autokliniku Bosch Car Service.

Adaptívny tempomat kalibrujeme pomocou zariadenia:
CSC Tool od Hella Gutmann


Asistent zachovania jazdného pruhu

Lane Assist / LKA / LKAS / LDW varuje zvukom, vibráciami alebo vizuálne, pred neželaným opustením jazdného pruhu t.j. opustenie pruhu bez použitia smerovky. Prepracovanejšie systémy zasahujú aj do riadenia a jemnými zásahmi volantu, sa pokúšajú udržať auto v jazdnom pruhu.
Keď vodič nereaguje, po neúspešných pokusoch „zobudiť“ vodiča, napríklad prudkým zabrzdením, systém sám odstaví auto na okraji cesty a zapne výstražné smerovky. Zásah môžete kedykoľvek prerušiť, keď aktívnym riadením alebo brzdením opätovne prevezmete vedenie vozidla a vozidlo nasmerujete späť do dráhy. Najdôležitejším zdrojom údajov je kamera vpredu, ktorá rozpoznáva vodorovné značenie cesty.

Využíva systémy:
Kamera na vozidle

V Autoklinike Bosch Car Service servisujeme všetky systémy, ktoré napomáhajú udržať automobil v jazdnom pruhu.

Asistent zachovania jazdného pruhu kalibrujeme pomocou zariadenia:
CSC Tool od Hella Gutmann


LED Matrix svetlá

Metrix svetlomety / LED svetlomety, jedná sa o jednu z najmodernejších technológii svetiel. Systém automaticky rozsvecuje diódy, tak aby nesvietil do čelných skiel protiidúcich vozidiel. Svetlá tvorí systém viacerých diód tzv. matrix. Majú veľmi vysokú svietivosť, vďaka čomu je cesta jasne osvetlená aj za nepriaznivého počasia (v tme, daždi, hmle). Keď sa stretnete s protiidúcim vozidlom, systém rozsvieti iba tie diódy, ktoré nebudú vodiča protichodného vozidla oslepovať. LED Matrix svetlá svietia nepretržite ako diaľkové ale pre protiidúce vozidlá vyzerajú po celú dobu ako stretávacie svetlá. Vodič nemusí manuálne striedať používanie stretávacích a diaľkových svetiel. Výhodou je zvýšený komfort cestovania za každého počasia, čo sa môže prejaviť aj na vyššej bezpečnosti jazdy.

Využíva systémy:
Kamera na vozidle

V Autoklinike Bosch Car Service nastavíme všetky moderné systémy LED Matrix svetiel.

LED Metrix svetlá kalibrujeme pomocou zariadení:
CSC Tool od Hella Gutmann
SEG V od Hella Gutmann

Školenie “Pokročilé asistenčné systémy vodiča”

10.06.2016 sme v priestoroch All4Car absolvovali školenie ako pracovať s horúcou novinkou vo vybavení Autoklinika Bosch Car servis — CSC Tool od firmy Hella Gutmann. Toto absolútne špičkové zariadenie slúži na presnú kalibráciu asistenčných systémov vodiča v najmodernejších vozidlách.
Odteraz v All4Car presne nastavíme systémy ako multikolízna brzda, automatický radar, sledovač cestného značenia, systémy rozpoznávania značiek, LED Matrix svetlá a dalšie.

Odborná montáž je zisťovaná pri vyšetrovaní poistných udalostí po autonehode!

Správne nastavenie a pravidelná kontrola pokročilých asistenčných systémov je zárukou ich bezpečného fungovania. Pred servisovaním vozidla si treba zistiť, či servis, do ktorého sa chystáte disponuje potrebným vybavením a tiež odbornosťou! Na náš servis Autoklinika Bosch Car Service, sa môžete spoľahnúť aj s takýmito špecifickými požiadavkami. Snažíme sa udržať krok s dobou a neustále dopĺňať náš servis o nové, moderné vybavenie, ktoré pomáha servisovať vozidlá aj s najnovšími asistenčnými systémami. Vďaka zariadeniam CSC tool a SEG V, od spoločnosti Hella Gutmann, ktorými disponujeme vám dokážeme nastaviť Pokročilé asistenčné systémy odborne a promtne.

Objednajte sa na termín

Pozrite si kalendár termínov