Ako absolvovať STK bez stresov

DOKLADY

Pri kontrole STK ste povinný predložiť osvedčenie o evidencii časť I (tzv. malý technický preukaz) alebo časť II (tzv. veľký technický preukaz). Ak máte namontované LPG/CNG zariadenie na Slovensku, potrebujete aj protokol o montáži LPG/CNG. Ak máte vozidlo na CNG ste povinný mať platnú inšpekciu nádrží. Pri opakovanej kontrole je potrebné predložiť protokol z predchadajúcej kontroly, na ktorej ste boli dočasne spôsobilý/nespôsobilý.

ČISTÁ PAMÄŤ ZÁVAD RIADIACEJ JEDNOTKY BEZ ROZSVIETENÝCH KONTROLIEK NA
PRÍSTROJOVEJ DOSKE

Pred absolvovaním kontroly EK a TK je dobré nechať si preventívne skontrolovať vozidlo na diagnostike a vymazať pamäť závad, pretože sa stáva, že kontrolka na prístrojovke sa nemusí objaviť, ale chyba zapísaná v pamäti závad je a môže zapríčiniť nespôsobilosť vozidla. Najlepšie je urobiť si diagnostiku tesne pred STK.

BRZDY

Aj keď sa Vám zdá, že auto brzdí dobre, plynulo a bez zádrheľov, voľným okom nie je možné, aby vodič vedel vyhodnotiť účinok, súmernosť a ovalitu bŕzd. Nejaký problém, však môže napríklad naznačovať už to, ak Vám auto ťahá do jednej strany. V tom prípade brzdy súmerné asi nebudú. Presný účinok, súmernosť a ovalitu bŕzd /aj ručnej/ si môžete dať preveriť v autoservise. Ale pozor! Spoľahlivý výsledok Vám povie len autoservis, ktorý disponuje brzdovou stolicou. Ak sa rozhodnete nenavštíviť servis, v kopci si môžete aspoň zhruba preskúšať funkčnosť parkovacej ručnej brzdy.

SVETLÁ

Najčastejším nedostatkom na STK je problém so svetlami. Preto sa ich vopred oplatí skontrolovať. Nech sa Váš partner postaví pred auto a spoločne skontrolujte funkčnosť parkovacích, stretávacích, diaľkových, hmlových, brzdových a spätných svetiel. Tiež si vyskúšajte smerovky a pozrite osvetlenie tabuľky s EČV. Podľa druhu svetlometov musí byť funkčné aj manuálne alebo automatické nastavovanie ich výšky.

POVINNÁ VÝBAVA

Dajte si záležať a pozrite sa, či je kompletná. Podľa kategórie vozidla sa môže líšiť.

PNEUMATIKY

Pozor na staré a príliš používané pneumatiky! Ide predsa o Vašu bezpečnosť. Minimálna hĺbka dezénu je 1,6 mm. Tiež nezabudnite na rezervné koleso. Celá geometria kolies je nesmierne dôležitá, keďže máme na Slovensku nie úplne udržiavané cesty.

SKLÁ

Dobré je prekontrolovať si sklá na aute. Musia byť celistvé. Na prednom a bočnom okne nesmú byť tieniace fólie. Neraz máme na čelnom skle prasklinu od kamienka – technik ju zmerá. Ak je väčšia ako 20 milimetrov a navyše sa nachádza v stieracej časti, je to problém a vozidlo neprejde kontrolou a budete si ju musieť po odstránení závady zopakovať. Taktiež si dajte pozor, aby sa všetky okná dali otvoriť a zatvoriť, rovnako ako aj všetky dvere na vozidle.

KVAPALINY

Áno, skontrolujte si aj prípadný únik kvapalín – najčastejšie to je motorový alebo prevodový olej. Nebojte sa ľahnúť si pod auto a pozrite si ho aj zo spodu. Sledujte akékoľvek mláčky ostávajúce pod autom, nemusia byť len olejové. Aj fľak na spodu olejovej vane môže byť problém. Nezabudnite si skontrolovať stav a hladinu brzdovej kvapaliny, chladiacej zmesi, olejov.

KLAKSÓN, STIERAČE A OSTATNÉ

Vyskúšajte si, či funguje zvukové výstražné znamenie. Môže sa Vám to zdať ako banalita, ale kedy ste naposledy trúbili? Ste si naozaj istý, že Vám bezchybne funguje? Preskúšajte si funkčnosť stieračov. Funkčné musí byť aj svetelné výstražné znamenie – zapnite ho a vystúpte z auta. Skontrolujte si jeho funkčnosť vpredu aj vzadu. Kontrolka môže síce v aute ukazovať funkčnosť, no vonku to môže vyzerať inak. Vhodné je tiež nechodiť na STK so špinavým autom, na ktorom sa dá ledva prečítať evidenčné číslo. Umyte ho, prosím, a vystriekajte podvozok.

 

Nakoľko sa pri emisnej a technickej kontrole musí prihliadať podľa zákona 106/2018 Z.z. a príslušných vykonávacích vyhlášok na nespočetné množstvo kontrolovaných vecí, nie je možné aby tento dokument obsahoval všetky. Berte ho ako krátky, stručný, základný, nie však kompletný manuál zaručujúci spôsobilosť emisnej a technickej kontroly. Prajeme veľa šťastia pri absolvovaní STK. Nezabúdajte, že to robíme pre Vašu bezpečnosť a bezpečnosť tých, na ktorých Vám záleží… Ďakujeme za prejavenú dôveru.

Objednajte sa na termín

Pozrite si kalendár termínov